Připadá vám vyjednávání o platu jako noční můra a bojíte se, že řeknete něco nevhodného? Když víte jak na to, jakých chyb se nedopustit a z čeho vycházet, budete se hned cítit mnohem jistější. Vyjednávání o platu je nedílnou součástí pohovoru a nevyhnete se mu. Než se vypravíte na přijímací pohovor, je dobré si zjistit pár podstatných informací, na základě kterých si můžete určit výši svého optimálního platu.

Porovnejte si plat s ostatními

Existují portály, na kterých si můžete na základě vložených informací o svých pracovních zkušenostech, vzdělání, délce praxe či regionu zjistit, jaké je platové rozmezí na dané pozici běžné. Srovnávače mezd najdete například na webech www.monster.cz nebo www.jobs.cz  a také www.prace.cz. Kvalitní porovnávač mezd je také na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz.

Stanovte si tedy svou platovou hranici, pod kterou nechcete nebo nemůžete jít.

Prostor k vyjednávání o platu

Pečlivě zvažte, co je pro vás v zaměstnání podstatné, zda například nabídka nižší mzdy není kompenzovaná kratší či klouzavou pracovní dobou. Jestli pro vás ostatní nabízené bonusy nebudou výhodnější než peníze samotné. Stejně jako vy nevíte, jakou nejvyšší částku může potenciální zaměstnavatel nabídnout, tak on neví, za jakou minimální mzdu jste ochotni pracovat. Vyjednávání o platu můžeme nadneseně nazvat malou partií pokeru, kdy si musíte hlídat své emoce, svou řeč těla a neprozrazovat víc, než je nutné.

Přijímací pohovor – čeho se při vyjednávání o platu vyvarovat:

 • Při jednání nezmiňujte žádné platové rozmezí, například 22 až 26 tisíc korun. Personalisté této informace vždy zneužije, horní hranici vypustí a začnou s vámi licitovat o spodní hranici zmíněného rozpětí, přičemž se ještě budou snažit i tuto částku snížit. Všechno to je ale hra, jak firmě ušetřit co nejvíce peněz. Za to je také personalista placen, vybrat vhodného kandidáta a zkusit ušetřit peníze. Ve skutečnosti může mít firma připravenou na tuto pozici i vyšší částku.
 • Neříkejte nic o svých finančních závazcích, o platbách hypoték, splátek či alimentů. To není podstatou pracovního pohovoru. Již předem si musíte stanovit hranici, pod kterou nemůžete klesnout, protože byste finančně nevyšli.
 • Pokud k tomu nebudete přímo vyzváni, nesdělujte výši svého minulého platu. V případě, že se vás personalista přece jen zeptá, nelžete mu. Není nic jednoduššího, než si váš plat zjistit.
 • Neargumentujte platy jiných lidí na obdobných pozicích, cílem pohovoru je ocenit sám sebe. Personalista přece ví, jak se platy v daném oboru pohybují.
 • Nereagujte unáhleně, jestliže vám přijde nabídka HR pracovníka nízká. Začněte vyjednávat, například tím, že takovou nabídku potřebujete zvážit. Pokud jste udělal dobrý dojem, není důvod vám čas na rozmyšlenou nenechat. Můžete se také domluvit, že otázku platu proberete  konkrétněji v dalším kole přijímacího pohovoru.
 • Snažte se, aby vás nezradila řeč vlastního těla, dívejte se přímo do očí, neuhýbejte pohledem, neklepejte si prsty o židli, nekývejte nohama. Uvědomte si, jaký zlozvyk vás trápí, když jste nervózní a snažte se ho vědomě vyvarovat. Musíte působit sebevědomě a sebejistě ve všem co říkáte, ovšem vždy zůstaňte slušný a usměvavý, abyste působili dojmem, že vyjednávat o platu vám nečinní sebemenší problém.

Vyjednávání o platu – jak uspět na pohovoru?

Až při pohovoru přijde chvíle, kdy začíná vyjednávání o platu, budete již připraveni.

 • Využijte informace získané ze srovnávače platů. Budete tak vědět, kolik je v daném regionu na podobných pozicích platové rozpětí.
 • Tuto částku vezměte a mírně ji navyšte s tím, že jste ochotni o platu vyjednávat . Být flexibilní je vlastnost, která je dnes cennou devizou.
 • Pokud je platové rozmezí dané pozice například 22-26 tisíc korun, zkuste začít na 27 až 28 tisících korunách.
 • Využijte všechny tipy zmíněné v článku.
 • Většina pracovníků HR ocení  zdravě sebevědomého uchazeče s dobrými zkušenostmi, který zná svou cenu.
 • Pokud vás personalista bude považovat za vhodného kandidáta, můžete se nakonec domluvit i na vyšším platu případně dalších bonusech, než které byly uvedeny v inzerátu.

Další rady a tipy Pracovní pohovor Otázky při pohovoru Připravte se na pohovor