Doprovodný dopis, motivační nebo průvodní dopis? Znáte rozdíl?

2

V současnosti je běžné, že po vás personalisté budou chtít přiložit k životopisu ještě jeden dokument, který má sice různé názvy jako motivační, průvodní nebo doprovodný dopis, ale v podstatě se obsahově jedná o jeden a tentýž list papíru.Otázka první: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Odpověď je jednoduchá – není mezi nimi žádný rozdíl. Motivační dopis má zřejmě název od toho, že má čtenáře, tedy vašeho potenciálního budoucího zaměstnavatele “namotivovat”, aby si pozval k pohovoru právě vás. Název průvodní dopis mohl vzniknout z účelu „doprovodit“ životopis dalšími informacemi a doprovodný dopis vznikl z volného překladu z angličtiny, kde se tento dokument nazývá accompanying (doprovázející) letter nebo cover letter. Ale obsahově jde o jednu a tu samou věc. Takže si s tím nedělejte hlavu, pokud jste požádáni o kterýkoliv z těchto tří dopisů.

Tip: když si budete moci vybrat, nazvěte tento dokument motivační dopis, protože z hlediska dnešního používání je tento název nejčastější, pak je průvodní a nejméně se používá doprovodný dopis.

Otázka druhá: Jaký je účel těchto dopisů?

Účelem je zaujmout a ukázat zaujetí pro pozici a firmu, u které se ucházíte o zaměstnání. Ve vašem životopise jsou totiž strohá data, kde jste pracovali, jaké máte vzdělání a zkušenosti a čeho jste dosáhli. Proto je důležitý další dopis, a je jedna zda ho nazvete motivační, průvodní nebo doprovodný dopis, kde musíte zdůraznit PROČ chcete pracovat v dané firmě a na dané pozici, co vás k tomu motivuje, proč se vám firma líbí, proč máte rádi to, co děláte a proč to chcete dělat právě u nich. Podobně zkušených lidí se na pracovní pozici bude zřejmě hlásit spousta, někdy desítky a tento dopis slouží k dalšímu předvýběru kandidátů.

Otázka třetí: Jak motivační, průvodní či doprovodný dopis napsat?

  1. Ukažte nadšení z práce, kterou děláte
  2. Popište důvody, proč chcete pracovat v dané firmě
  3. Popište, co pro vás bude práce na nové pozici znamenat a co nového vám to přinese
  4. Z vašich zkušeností a praxe vyzdvihněte nejdůležitější body, které jsou náplní práce
  5. Uveďte relevantní doplňující informace, které podpoří vaši odbornost a zkušenosti

Důležité je, se na přijímací pohovor připravit a stále mít na paměti požadavky a náplň práce, o kterou se ucházíte a ukázat že díky vašim zkušenostem jste tím správným kandidátem nebo kandidátkou na tuto konkrétní pozici.

Váš životopis můžete mít univerzální za předpokladu, že se ucházíte o jeden typ pozice. Naproti tomu motivační, průvodní či doprovodný dopis musíte upravovat vždy tak, aby byl v souladu s pozicí, na kterou reagujete – takže počítejte s tím, že vám jeho úprava vezme pár minut času, ale pokud pochopíte, že jsou motivační dopisy ukázky vaší kreativity a flexibility, máte na půl vyhráno.

Další rady a tipy  Jak napsat motivační dopis 2 vzory motivačního dopisu


SDÍLEJTE A POMOZTE
ZNÁMÝM NAJÍT PRÁCI.

2 komentáře

  1. nevím, proč ty názvy někdo nesjednotí, kdo o tom má pořád uvažovat, který je který, ale jak je vidět, asi je to jedno. Hlavní je ukázat, že ve firmě chce fakt dělat

    • podle mě ani samy firmy někdy neví, který je který, ale je fakt, že ten motivační dopis zní líp

Zanechte odpověď