Procházení: Pohovor

Máte pohovor a chcete se skvěle připravit?

Pokud jdete na pohovor, nezapomeňte se dobře připravit, protože jak tvrdí jedno pořekadlo: “štěstí přeje připraveným.”. A jelikož u pohovoru máte šanci zaujmout pouze jednou, platí pořekadlo v tomto případě dvakrát. Určitě vás několik dnů před přijímacím pohovorem napadnou tyto otázky: “Co říct o sobě?”, “Co vzít s sebou?”, “Jak se představit?”, “Jak na pohovoru odpovídat?” a budete pociťovat stres a nervozitu. Projděte si praktické rady, jak zvládnout pohovor v pohodě. Jedině připraveni u pohovoru uspějete.

Jdete na váš první pohovor nebo děláte další krok v kariéře?

Tak to vás bude určitě zajímat co říkat o sobě a praxi a o čem dalším mluvit na pohovoru, jak se představit, kdo podává ruku jako první atd. Také budete přemýšlet, co si obléct na pohovor jak v létě, tak v zimních měsících a jaké jsou hlavní rozdíly v oblečení mužů a žen. Rozdíl bude také v tom, zda jste student bez praxe a hledáte stáž, nebo už máte určitou praxi a chcete udělat další krok v kariéře.
Připravte si odpovědi na nejčastěji kladené a nejtěžší otázky!

Přešte si návody, jak odpovídat na nepříjemné otázky typu: jak prodat propisku (typická otázka pro práci obchodníka – postupujte takto: nejdříve se několikrát zeptejte, proč a jakou propisku kupující potřebuje – tedy zjistiětejeho potřeby – a pak mu nabídněte přesně takovou, jakou chce.). Proč pracovat u nás, proč právě já, proč odcházíte z předchozího zaměstnání, co nám můžete nabídnout, jaký očekáváte plat – to jsou otázky, které můžete očekávat téměř vždy.

Jak pohovor probíhá?

Jistě vás bude zajímat, jak dlouho trvá – většinou hodinu, pokud si budete mít co říci, tak i hodinu a půl. Pokud jedna strana zjistí, že nejde o vhodného kandidáta nebo že nabízené pracovní místo je nezajímavé, tak třeba jen 20 minut. Nabídka práce popsaná v inzerci se může od reality totiž podstatně lišit stejně tak, jako reálné zkušenosti a odborná praxe uchazeče od toho, co je uvedl v životopisu.

Pohovor na manažerské pozice. Je to trochu “jiná káva”?

Na některé manažerské pozice jsou kladeny vysoké požadavky a proto i výběrový proces bývá podstatně náročnější a delší. Není výjimkou 5 kol, assessment centrum, pohovor s psychologem, “týmové” hry mezi účastníky pohovoru, videopohovor a hraní různých scének. Zda to vše odhalí toho nejvhodnějšího uchazeče o zaměstnání je otázka, protože někdo se prostě umí dobře “prodat”, ale v reálné práci pak selhává.

Zde jsou všechny praktické rady, které vám na pohovoru pomohou zvítězit.