Připravili jsme pro vás dva vzory motivačních dopisů, které se osvědčili v praxi. První z nich je klasický, univerzálně použitelný formát určený pro běžná zaměstnání a druhý z nich je modernější, který se hodí spíš pro osoby s bohatšími pracovními zkušenosti a manažerské pozice.

První co musíte udělat, je vybrat z pracovního inzerátu klíčové požadavky a náplň práce, které jsou zároveň vašimi silnými stránkami a se kterými máte zkušenosti. Návod jak sladit požadavky pracovní pozice a vaše zkušenosti uveden v článku Jak napsat motivační dopis. Jsou pro vás tyto motivační dopisy ukázky toho, jak by měl správně dopis vypadat? Nechte se jimi třeba jen inspirovat a vytvořte vlastní originál.Motivační dopis VZOR TRADIČNÍ

Tradiční vzor motivačního dopisu – hlavní znaky takového motivačního dopisu jsou „výstižný, stručný, přehledný„. Vhodný například pro asistentské pozice, specialisty, pozice pro manuální a odborné profese.

 

 

 

Motivační dopis VZOR MODERNÍ

Moderní vzor motivačního dopisu – sebevědomý, kreativní, zdůrazňující vaše silné stránky. Vhodný například pro kreativní typy práce, asistentské, manažerské pozice a podobně.

Vzor průvodního dopisu

 

Motivační dopis si pečlivě prostudujte, zkontrolujte gramatiku a úpravu. Vzhledem k omezenému času, který mu bude personalista věnovat, ho nepiště delší než na jednu A4. Po přečtení vás musí motivační dopis zaujmout, měl by být pozitivní a mělo by z něj být jasné, že o pozici máte zájem a máte dostatečné zkušenosti a znalosti. Nezapomeňte v něm používat právě ta slova a ty fráze, která jsou napsaná v inzerátu. HR pracovník, který psal tento inzerát, tak získá pocit, že jste ta správná osoba pro obsazení dané pozice. Jako příklad slouží právě výše uvedený motivační dopis vzor, ať už klasický nebo jeho modernější verze.

A ještě jedna dobrá rada na závěr: ať už si vyberete kterýkoliv z těchto dvou osvědčených vzorů motivačního dopisu, zkuste ho trochu upravit. Je dobré být alespoň v něčem originální a odlišit se tak od ostatních uchazečů o stejné zaměstnání. Není nic horšího, než když personalistovi přistane na stole deset motivačních dopisů psaných jako přes kopírák.

Další rady a tipy k motivačním dopisu