Site icon POHOVOR.CZ

Vyjednávání o platu – 10 tipů jak uspět

Vyjednávání o platů - 10 rad jak uspět

Vyjednávání o platu je součástí každého pohovoru. Víte, jakých chyb se běžně dopouštíme? A jak si vyjednat optimální plat a co si předem připravit?


Připadá vám vyjednávání o platu jako noční můra a bojíte se, že řeknete něco nevhodného? Když víte jak na to, jakých chyb se nedopustit a z čeho vycházet, budete se hned cítit mnohem jistější. Vyjednávání o platu je nedílnou součástí pohovoru a nevyhnete se mu. Než se vypravíte na přijímací pohovor, je dobré si zjistit pár podstatných informací, na základě kterých si můžete určit výši svého optimálního platu.

Porovnejte si plat s ostatními

Existují portály, na kterých si můžete na základě vložených informací o svých pracovních zkušenostech, vzdělání, délce praxe či regionu zjistit, jaké je platové rozmezí na dané pozici běžné. Srovnávače mezd najdete například na webech www.monster.cz nebo www.jobs.cz  a také www.prace.cz. Kvalitní porovnávač mezd je také na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz.

Stanovte si tedy svou platovou hranici, pod kterou nechcete nebo nemůžete jít.

Prostor k vyjednávání o platu

Pečlivě zvažte, co je pro vás v zaměstnání podstatné, zda například nabídka nižší mzdy není kompenzovaná kratší či klouzavou pracovní dobou. Jestli pro vás ostatní nabízené bonusy nebudou výhodnější než peníze samotné. Stejně jako vy nevíte, jakou nejvyšší částku může potenciální zaměstnavatel nabídnout, tak on neví, za jakou minimální mzdu jste ochotni pracovat. Vyjednávání o platu můžeme nadneseně nazvat malou partií pokeru, kdy si musíte hlídat své emoce, svou řeč těla a neprozrazovat víc, než je nutné.

Přijímací pohovor – čeho se při vyjednávání o platu vyvarovat:

Vyjednávání o platu – jak uspět na pohovoru?

Až při pohovoru přijde chvíle, kdy začíná vyjednávání o platu, budete již připraveni.

Další rady a tipy Pracovní pohovor Otázky při pohovoru Připravte se na pohovorExit mobile version