Vycházíte právě ze střední školy, vyšší odborné školy nebo univerzity? Pak potřebujete napsat vhodný životopis. Ale jak? Vždyť jste čerstvý absolvent školy, nemáte žádnou praxi nebo pouze brigádu. Jestliže vám chybí pracovní zkušenosti, je vhodné do životopisu napsat něco o vašich schopnostech a také zájmech. Tím o sobě řeknete to podstatné. Zamyslete se nad vašimi pozitivními vlastnostmi a silnými stránkami, udělejte si představu, jakým směrem by se měla ubírat vaše kariéra.
Do životopisu můžete tedy uvést buď váš profil osobnosti nebo pracovní cíl. Lze také oba sloučit do jednoho. Při psaní vašeho osobnostního profilu nezapomeňte používat kladné výrazy typu spolehlivý, přátelský, ochotný, pečlivý, kreativní, dochvilný,…

Vaše úspěchy – jak napsat životopis, když jediné co jste úspěšně zvládli, je škola

Vypište povinnosti a úkoly, které jste při studiu plnili. Vyzdvihněte všechno k dotvoření vašeho obrazu jako pozitivního, zodpovědného a spolehlivého člověka, který má zkušenosti nejen ze studia. Pokuste se přesvědčit personalistu, že máte právě ty schopnosti, které pro něj budou důležité. Spousta zaměstnavatelů dává přednost právě absolventům, které považuje za „nezkažené“ a zaučí si je sami podle svých představ. Takže zkuste vidět i v tomhle svou malou výhodu.

Příklad:

  • Reprezentace školy v atletice
  • Účast na Pražském mezinárodním maratonu 2011
  • Předseda školního atletického oddílu
  • Lektor na dětském sportovním táboře

Vaše kvalifikace – jak napsat životopis, jestliže jste právě ukončili studium

Popis vašeho studia je v současné době vaše praxe. Pokud jste absolvovali jakékoliv kurzy či školení, neváhejte se o nich zmínit. Obzvlášť pokud jsou blízké pozici, o kterou se ucházíte.

Příklad:

  • Státní zkouška z psaní na stroji
  • Kurz práce s počítačem

Minimální pracovní zkušenosti – jak napsat životopis, když jste bez praxe

Potenciálního zaměstnavatele budou zajímat všechny vaše pracovní zkušenosti i když přímo nesouvisí s prací, o kterou se ucházíte. Je důležité dát o sobě vědět, že jste aktivní a máte dobrý vztah k práci. V životopise uveďte tedy všechny dobrovolné práce, které jste kdy dělali, brigády, školící kurzy, atd.

Příklad:

Léto 2014

  • Hračky, s.r.o. – pracovník ve skladu

Léto 2013

  • Zemědělské družstvo Včelička – kancelářský pracovník

Další rady a tipy 2 vzory životopisu Strukturovaný životopis Jak napsat životopis