Úřad práce je pro drtivou většinu lidí pouze instituce, na které se zaevidujete, jestliže nemáte práci.  Omyl! Úkolem úřadu práce není jen evidence nezaměstnaných, ale dozvíte se zde plno zajímavých informací jak pro občany, o jejich právech a povinnostech, tak pro zaměstnavatele, o zahraniční zaměstnanosti, statistikách, práci v Evropské unii, ale také že máte možnost zavolat na call centrum, kde vám všechny tyhle informace sdělí.
Úřad práce – informace pro občany

Co dělat při ztrátě zaměstnání, jak se rekvalifikovat nebo jak hledat v databázi volných míst? Tohle všechno najdete přehledně na stránkách ÚP určených právě pro občany. Také zde najdete rady, jak se chovat při insolvenci zaměstnavatele či jaká práva a povinnosti má uchazeč o zaměstnání. Zajímavý je také seznam škol a oborů v ČR a hledání počtu absolventů škol evidovaných na ÚP.

Úřad práce – informace pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé mohou hlásit volná místa úřadu práce třeba telefonicky, e-mailem, ale také přes internetovou aplikaci po řádné registraci. Toho využívají obzvlášť větší firmy.  Také si mohou vyhledávat informace přímo v životopisech uchazečů. Zaměstnavatele určitě může zajímat možnost získání dotací nebo také jaká práva a povinnosti pro něj plynou při zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Úřad práce a zahraniční zaměstnanost

V dnešní době otevřeného pracovního trhu v rámci EU je zaměstnávání cizinců běžnou praxi, ale jak má zaměstnavatel postupovat při jejich zaměstnávání a co všechno si má zařídit cizinec, když chce pracovat v ČR najdete podrobně popsané právě na webu ÚP.  Stejně jako informace týkající se povolení k zaměstnání, zelené karty, modré karty, mohou zde také hledat volná místa vhodná právě pro cizince.

Úřad práce – sociální tématika

Na úřad práce se mohou obrátit také občané žádající o různé přídavky a příspěvky. Až už se žádost týká přídavku na dítě, rodičovského příspěvku nebo porodného či pohřebného. Pěstounskou péči a pomoc v hmotné nouzi nevyjímaje. Pro  rychlý přehled mohou využít sociální kalkulačku umístěnou přímo na portálu úřadu práce.

EURES – práce v EU a EHP

Úřad práce se po připojení naší země k EU stal součástí sítě EURES, jejímž cílem je zajišťovat mezinárodní mobilitu pracovních sil. Poskytuje pracujícím i uchazečům o zaměstnání služby a všechny dostupné informace o tom, jak postupovat v případě, že jste se rozhodli pracovat v zahraničí. Je zde k dispozici obsáhlá databáze volných pracovních míst v členských státech sítě EURES stejně jako informace o životních a pracovních podmínkách v těchto zemích.

Úřad práce ČR mimo jiné informuje o statistikách nezaměstnanosti, rekvalifikaci uchazečů. Zjistíte zde také statistiku zaměstnávání cizinců, ale také statistiku výdělků v jednotlivých krajích ČR.

Pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu navštívit úřad práce za účelem vyřízení nutné záležitosti, může vám ušetřit čas již předem vyplněný formulář.  Všechny formuláře jsou ke stažení na webu ÚP.

Brána do internetu na úřadu práce

Tento rozcestník různých webů vám nabídne informace týkající se práce ve všech směrech. Ať už by se mohly týkat podnikání, volných míst, zkoušek, kurzů,  podnikání, EU  nebo služeb a informací pro studenty.

Úřad práce spadá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, které je jeho nadřízeným správním úřadem. Úřad práce tvoří generální ředitelství, krajské pobočky. Součástí krajských poboček jsou kontaktní pracoviště.

Generální ředitelství ve zkratce:

 • Řídí a kontroluje činnosti poboček ÚP
 • Řídí Evropské služby zaměstnanosti EURES
 • Zajišťuje investiční činnost
 • Zajištuje interní audit, atd

 Krajské pobočky plní například tyto úkoly:

 • Zajišťují státní politiku zaměstnanosti
 • Spolupracují při zabezpečování zaměstnanosti, mobility pracovních sil, rozvoje lidských zdrojů a sociální ochrany
 • Zajišťují agendu ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
 • Monitorují a vyhodnocují situaci na trhu práce
 • Zprostředkovávají zaměstnání uchazečům a zájemcům o zaměstnání
 • Zajišťují rekvalifikaci uchazečům
 • Zajišťují výplatu nepojistných sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti,…
 • Výkon agend zahraniční zaměstnanosti, zaměstnávání občanů ČR v zahraničí, evidence a zaměstnávání občanů EU a cizinců v ČR
 • Zajišťují agendu dávek pěstounské péče, atd

Další rady a tipy Práce v Praze Brigáda doma i v zahraničí Práce v zahraničí