Slovní spojení hledám práci se v internetových vyhledávačích objevuje opravdu velmi často. Zejména ve spojení hledám práci Praha, ale naše hlavní město jistě není jediným místem, kde je zájem o dobré zaměstnání. Ačkoliv doba největší nezaměstnanosti je, zdá se, již za námi, mnoho lidí je stále bez zaměstnání, nebo jsou práci, která jim nevyhovuje. Připravili jsme pro vás několik rad, jak na to, aby se vám vhodné zaměstnání podařilo najít co nejdříve.

Nespoléhejte se pouze na jeden zdroj pracovních nabídek

Spousta lidí dělají tu chybu, že se spoléhají pouze na nabídky na internetu. Mnoho dobrých míst se ale dá najít i bez internetových nabídek. Proto rozhoďte sítě mezi své známé a řekněte jim, že hledáte práci, procházejte pravidelně internetové portály s nabídkou práce, ale také se ve vašem městě podívejte, jestli si nevšimnete nabídek na výlohách, či na inzertních místech. A nezapomeňte se stavit i na úřadě práce – mohou pro vás udělat mnohem více, než si myslíte. I když práci máte, můžete se zaregistrovat jako zájemce o zaměstnání a dostávat nabídky, které by vám mohly lépe vyhovovat. Sociální sítě vám při hledání mohou být také velmi užitečné.

Nehledejte pozice pouze v jednom oboru

Ačkoliv si na některé pozice můžete připadat až příliš kvalifikovaný, někdy je dobré začínat na nižší pozici, s vidinou růstu. Personalista vás také může posoudit jako velmi schopného člověka a nabídnout vám lepší místo. Neznamená to ovšem, že se máte hlásit i tam, kde by vám práce rozhodně nevyhovovala. Jen se nebojte váš obzor rozvinout na širší spektrum oborů, například pokud jste nadprůměrně kreativní, můžete hledat prací v oblasti výstavnictví, reklamních agentur, aranžování a dekorací a podobně.

Zaregistrujte se do personální agentury

Mnoho lidí si myslí, že takové agentury zprostředkovávají práci pouze pro vyšší pozice. Tak tomu ale není. Často nabízejí pozice s průměrnými platy. Mohou mít smlouvy i s místními fabrikami a menšími i většími firmami. Proto se dá říci, že práce, kterou vám nabídnou, může být jakákoliv. Projděte si přehled nabídek práce a zaregistrujte se do několika vhodných.

Nemusíte splňovat naprosto všechny požadavky, abyste na nabídku odpověděli

Přesto, že své požadavky zaměstnavatelé uvádějí v maximální míře, aby byl výběr uchazečů co nejjednodušší, jestliže vám chybí jedna schopnost, či dovednost, ještě to nezahazujte. Je dost možné, že po přečtení vašeho životopisu vám personalista nabídne jinou pozici, na které to nebude překážkou. Je ovšem jasné, že o místo řidiče se nemůže ucházet někdo, kdo nemá řidičský průkaz. Proto buďte v tomto ohledu rozumní. Důležité může být to, že vynikáte například v jedné či dvou požadovaných oblastech a dovednostech a o těch ostatních máte určitě povědomí nebo s nimi máte pouze částečné nebo krátkodobé zkušenosti.

Dejte si záležet na životopisu

Životopis je velmi důležitým dokumentem, který je při ucházení se o zaměstnání nezbytností. Proto si na něm dejte záležet. Za žádnou cenu v něm ale nelžete. Vše uveďte přehledně a nebuďte příliš skromní při výčtu vašich schopností a dovedností. Jestliže máte zájem o místo na konkrétní pozici, zkuste svůj životopis zaslat firmám, ve kterých tato pozice je, i když volné místo zrovna nenabízejí. Třeba je zaujmete natolik, že ho pro vás najdou. A pokud toho díky žádným nebo krátkodobým zkušenostem nemůžete moc, vždy se dá něco vymyslet, ať už jste po mateřské nebo jste čerstvý absolvent školy.

Podívejte se také jak napsat životopis a atraktivní průvodní dopis.

Každopádně, snažte se dělat vše proto, aby heslo „hledám práci“ bylo vaším heslem na co nejkratší dobu.