Napsat motivační dopis jako čerstvý absolvent nebo člověk bez praxe v daném oboru není snadné, ale i v tomto případě se dají najít argumenty, které mohou zaměstnavatele zaujmout a nakonec vašemu životopisu věnuje  požadovaný čas. Vytvořený a zkontrolovaný motivační dopis k životopisu přiložte a odešlete.

Motivační dopis absolvent

Pokud jste čerstvý absolvent nebo máte krátkou bobu po ukončení školy, budete muset být při psaní motivačního dopisu hodně kreativní. Zkuste využít několik níže uvedených rad:

  • Motivační dopis stavte na nadšení z firmy, u které se o práci ucházíte

Detailně si nastudujte firmu, podívejte se na jejich web, podívejte se na internetové diskuze, zavolejte si na infolinku, případně navštivte její pobočku či vyzkoušejte její služby a těchto všech informací poskládejte pozitivní dojmy a ty transformujte do důvodů, proč vás právě tato firma zaujala a čím vás nadchla. Zaměstnavatelé často upřednostní aktivní kandidáty projevující nadšení jejich firmou.

  • Najděte průsečík mezi vašimi znalostmi a potřebami firmy

Při studování firmy si zapisujte oblasti, se kterými máte zkušenosti – byť zatím teoretické a zkuste odhadnout, jak těmito znalostmi můžete společnosti přispět. Pomůže vám podívat se na pozice, které firma v oboru ve kterém chcete pracovat (marketing, prodej, produkty, výroba atd.) uveřejňuje nebo na podobné pozice u jiných firem a inspirujte se náplní práce a požadavky – ty vám ukáží, jaké činnosti jsou pro firmu důležité.

  • Oslovte firmu a nabídněte, že pro ni uděláte projekt zdarma

Aby jste danou firmu poznali více, můžete jí přes oddělení lidských zdrojů (HR) nebo personální oddělení nabídnout spolupráci zdarma nebo za nějaký poplatek. Například zkontrolování materiálů na pobočkách, průzkum chování konkurence v prodejnách, monitoring konkurence na internetu atd. Tím jednak projevíte zájem o firmu, což se vám může později hodit a získáte o ní více informací, které pak použijete při psaní motivačního dopisu na konkrétní pozici.

Další rady a tipy Jak napsat motivační dopis 2 vzory motivačního dopisu