Site icon POHOVOR.CZ

Strukturovaný životopis Vzor 7 důležitých částí

Strukturovaný životopis Vzor 7 důležitých částí

Strukturovaný životopis Vzor k jeho napsaní - 7 částí, které musí každý životopis obsahovat. Životopis je nepostradatelný pro každého, kdo se uchází o práci


Strukturovaný životopis Vzor 7 důležitých částí vám pomůže rychle napsat váš životopis jednoduše a podle požadavků zaměstnavatele. Životopis, nebo také latinsky Curriculum Vitae (CV), je nepostradatelným dokumentem pro každého, kdo se uchází o práci. Na základě něho se většinou zaměstnavatel rozhoduje, kdo z uchazečů postoupí do dalšího kola výběrového řízení. Proto je velmi důležité dát si na něm opravdu záležet. Nejčastější formou CV je takzvaný strukturovaný životopis. Jeho napsání se může zdát složité, ale věřte, že to není žádná věda. Stačí se pouze držet několika pravidel.

 Co by měl strukturovaný životopis obsahovat?

Je to dokument, který by měl obsahovat základní informace o vás, jako je dosažené vzdělání, praxe, předchozí zaměstnání, vaše schopnosti a dovednosti a další. Na základě něj si může zaměstnavatel udělat obrázek o tom, kdo jste a zda se na nabízené místo hodíte. Většinou až po přečtení životopisu se rozhodne, zda vás pozve na pracovní pohovor.  Abyste nemuseli celou osnovu psát sami, může se vám velmi hodit strukturovaný životopis ke stažení.

Důležité je uvést vaše celé jméno, adresu trvalého bydliště, telefonní číslo, email, který má smysluplnou a hlavně slušnou podobu (zdrobněliny a názvy zvířat v emailové adrese vám k úspěchu opravdu nepomohou) a dobré je uvést i datum narození, ale není to nutností.

Pokud máte vhodnou a aktuální fotografii, můžete ji také do strukturovaného životopisu vložit. V žádném případě nevkládejte fotografii, na které jste na pláži, máte na hlavě kulicha, lyžařské brýle na očích a podobně. Je lepší žádná fotografie než neprofesionální.

Napište zde pouze vzdělání, které máte ukončené. Uvádějte název školy, studijní obor, způsob ukončení a období, kdy jste zde studovali. Základní škola je samozřejmostí, proto ji nepište.

Zde uveďte především zaměstnání, která mají souvislost s pozicí, o kterou se ucházíte. Brigády většinou není potřeba psát. Ovšem, pokud se o dlouhodobé zaměstnání ucházíte poprvé, je dobré uvést i brigádu, aby zaměstnavatel viděl, že nějaké pracovní zkušenosti už máte. Vždy uvádějte časové období, kdy jste na pozici působili a název zaměstnavatele. Dobré je také stručně napsat dosažené úspěchy, návrhy na zlepšení a podobně.

Toto by měl být prostor, kde můžete popsat své dovednosti k dané pozici. Uvádějte je po pravdě, ale snažte se, aby to byly takové dovednosti, které zaměstnavatel posoudí jako velmi žádoucí. Pokud uvádíte jazykové znalosti, u každého jazyka uveďte stupeň znalosti.

Vyberte 3 až 5 nejdůležitějších specifických schopností ve kterých jste dobří a mají vztah k pracovní pozici a napište je přehledně v bodech.

Zde můžete uvést všechny kurzy a školení, která jste absolvovali. Zejména ty, které souvisí s danou pozicí. Můžete zde uvést i řidičský průkaz.

Stačí uvést 4 až 5 vašich koníčků. Není potřeba je detailně rozepisovat. Pouze zvažte jejich výběr, například když důležitým výběrovým kriteriem na pozici je týmový duch je vhodnější uvést týmové sporty či zájmy než singl kánoi, šachy a čtení beletrie v klidu domova.

Aby bylo jasné, že je životopis opravdu aktuální, určitě na konci uveďte i datum – a nezapomeňte ho měnit při odpovědi na další pracovní pozicie, aby bylo vždy aktuální.

Strukturovaný životopis vzor může zvýšit vaše šance na získání požadované pozice. Strukturovaný životopis vzor ke stažení vám psaní ještě více ulehčí.

Další užitečné odkazy: Životopis vzorProfesní životopisExit mobile version