Site icon POHOVOR.CZ

Nezaměstnanost v ČR je opět rekordně nízká

Nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká

Nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká

Nezaměstnanost  se v české kotlině opět drží na rekordně nízké úrovni, tyto pozitivní informace zveřejnil Úřad práce ČR v půlce září. V červenci byl podíl nezaměstnaných osob 6,3 %, k poslednímu srpnu ještě klesl na 6,2  %. Ve srovnání se srpnem 2014 je to pokles o 1,2 %. Úřady práce evidovaly k poslednímu prázdninovému dnu 450 666 uchazečů o zaměstnání, což je o pět a půl tisíce méně než v červenci.

S těmito čísli se Česká republika drží dlouhodobě pod evropským průměrem.

Jen pro porovnání, v srpnu loňského roku bylo na úřadu práce o téměř 85 tisíc uchazečů více.

Nejnižší nezaměstnanost je opět v Praze – 2,8 %, Prachatice – 3,1 % nebo Rychnově nad Kněžnou – 3,4 %. Naopak nejvyšší nezaměstnanost je již jako tradičně v okrese Most – 11,7 %, Karviná – 11,2 % či Ústí nad Labem – 11 %.

Rekordní nárůst počtu volných pracovních míst hlásí všechny regiony. Například Olomoucký nebo Liberecký kraj eviduje nejvyšší počet volných pracovních míst od roku 2001. Právě tyto zprávy svědčí o tom, že česká ekonomika začíná oživovat.

Nezaměstnanost – předpokládaný vývoj

Podle Úřadu práce ČR bude situace v nadcházejících měsících stagnovat nebo mírně vzroste díky novým absolventům do evidence nezaměstnaných. Přesto počet absolventů klesá, jelikož si začínají hledat práci už během svého studia.

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo

V současné době připadá na jedno volné pracovní místo v ČR průměrně 4,3 uchazeče. Jiné je to v okresech s vyšší nezaměstnaností, tam se počet uchazečů pohybuje kolem 12 až 17 na jedno volné místo.

O koho je největší zájem?

Zaměstnavatelé hledali nejčastěji řemeslníky, kuchaře, pracovníky ve zdravotnictví a sociální oblasti, ale také řidiče nákladních automobilů, tramvají či operátory call center.

Jako obvykle je velký problém najít kvalifikované řemeslníky např. slévače, zámečníky, svářeče, mechaniky, opraváře strojů či obsluhu CNC strojů.

Jak úřad práce pomáhá – rekvalifikační kurzy nebo SÚPM

K návratu do pracovního procesu pomáhají uchazečům také rekvalifikační kurzy, které úřad práce finančně podporuje. K 31.8.2015 se jich účastnilo 8737 lidí. Většina uchazečů volí rekvalifikaci zaměřenou na počítačové dovednosti, ale také kurzy účetnictví či profesní řidičské průkazy.

Společensky účelná pracovní místa neboli SÚPM vytváří pracovní místa u firem, kde přispívá úřad práce na jejich vybavení. Díky této podpoře dostalo v srpnu šanci získat zaměstnání přes 21 tisíc uchazečů. Většinou tuto možnost využívají firmy v administrativě, hotelnictví, ostraze, stavebnictví či zemědělství.

Další rady a tipy Práce v Praze Brigáda doma i v zahraničí Práce v zahraničíExit mobile version