Site icon POHOVOR.CZ

Jak se připravit na pohovor a zvládnout stres

Jak se připravit na pohovor a zvládnout stres

Jak se připravit na pohovor a zvládnout stres

Už víte jistě, že vás zítra čeká náročná schůzka, ale jak se připravit na pohovor a zvládnout ten stres?  Zjistili jste si důležité informace o firmě, ve které se budete ucházet o místo, pečlivě si pročetli inzerát a také natrénovali odpovědi na otázky na pohovoru, které vám bude klást personalista. Přesto cítíte vzrůstající stres a co teprve zítra ráno? Stažené hrdlo, bušící srdce, sevřená čelist, vlhké ruce, …  vaše tělo se potýká se stresem. Můžete se uklidnit, je to úplně normální a rozhodně nejste jediní, koho to potkalo. Je přirozené, že pociťujete strach, čeká vás zkouška v neznámém prostředí a vaše tělo se hecuje k vyššímu výkonu.

Vzpomeňte si na rozhovory herců či jiných známých osobností, všichni se shodují v jednom, jestliže má být člověk výkonný, musí si prožít počáteční nervozitu a trému, ty pak postupně zmizí během akce. Nicméně je vhodné naučit se řídit své emoce, protože přemíra stresu vás může ochromit a nebude schopni ze sebe vydat nic smysluplného.Jak se připravit na pohovor – zbavte se strachu relaxací

Spolehlivou metodou jak se připravit na pohovor a bojovat proti strachu je relaxace. Po svalovém uklidnění přijde uklidnění duševní a pak celkové uvolnění těla. Jednou z takových metod je dýchání břichem. Postavte se zpříma a hluboce vdechujte vydouváním břicha, na několik málo vteřin dech zadržte a pak zhluboka vydechněte.  Několikrát opakujte, po chvíli budete cítit uvolnění. Takovým cvičením dochází k masáži žaludku a také k lepšímu okysličování vašeho těla. Tohle je jedna z metod, můžete si vybrat takovou relaxační techniku, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Sport vám pomůže vyčistit si hlavu

Dalším způsobem jak se zbavit stresu v předvečer pohovoru je lehký sport. Rychlá chůze, plavání, cyklistika na čerstvém vzduchu, to vám pomůže zapomenout na zítřejší pohovor a pomůže vyčistit si hlavu. Ovšem nepřehánějte to, jinak vám silná únava vezme všechnu energii, kterou budete druhý den potřebovat. Pokud sebou vezmete děti, ty vás určitě nenechají oddechnout a na pohovor si ani nevzpomenete.

Uvolněte se v klidu domova

Pokud neholdujete sportovním aktivitám, dobrým řešením jak se odreagovat je četba oblíbené knihy, odpočinkový film, hra s dětmi, poslech hudby, či drobné domácí práce nebo práce na zahradě, všechny tyto aktivity vás odvedou od myšlenek na zítřejší schůzku. Tento jednoduchý způsob volí drtivá většina lidí.

Přehrajte si celý následující den

V případě, že hrajete na jistotu, můžete si před spaním promítnout v hlavně „film následujícího dne“, tzn. všechno od vašeho probuzení, snídaně, oblečení, cesty na místo schůzky, text, kterým se představíte, všechny důležité body, které chcete zmínit, otázky, které budete pokládat, argumenty, kterými budete reagovat. Nicméně i tuto aktivitu včas zakončete, ať dokážete usnout a nepůsobíte ráno unaveně.

Rozhodně se nedopujte kávou, alkoholem nebo sedativy, sníží to vaši schopnost následující den pružně reagovat při pohovoru.  Dejte si lehkou večeři, která vám doplní energii.

Pro uklidnění si ještě večer překontrolujte všechny dokumenty, které byste mohli druhý den potřebovat:

Také si připravte oblečení,  vyzkoušejte si je, ať vám sedí a nezapomeňte na tašku a čisté boty. Jaké oblečení je vhodné k pohovoru se dočtete v článku Jak se obléct na pohovor.

Další rady a tipy Pracovní pohovor Otázky při pohovoru Připravte se na pohovorExit mobile version