Ačkoli nezaměstnanost v České republice po několik posledních měsíců klesá a patříme v této oblasti mezi špičku v Evropské unii, se zaměstnáním na zkrácený úvazek jsme spíš na opačném konci žebříčku. Zkrácené pracovní úvazky využívá jen kolem 5 % zaměstnanců, což je žalostně málo v porovnání se zbytkem Evropy kde průměr dosahuje 20 % v některých zemích i přes 30 %. Podle údajů německého statistického úřadu z roku 2013, jehož data zveřejnil finexpert.e15.cz, pracuje v české republice na zkrácený úvazek jen 1,3 %  mužů a 5,8 % žen. To jsou jedny z nejnižších čísel z členských zemí EU.




Naopak nejlépe se zkráceným úvazkem jsou na tom v Nizozemí, kde pracuje téměř 16 % mužů a přes 60 % žen.

Dále pak mezi muži na zkrácený úvazek vede Dánsko a Irsko přes 12%, Velká Británie přes 10 %. Nejhůř na tom jsou muži v Česku 1,3 %, Slovensku 2,6  %, Maďarsku 3,1 % a Polsku 4,2 %.

Nejlepší podmínky pro zkrácený úvazek mají ženy v Nizozemí, kde jich takto pracuje přes 60 %. Dále následuje Irsko a Velká Británie, kde pracuje přes 38% žen, přes  30 % je to také v Německu, Belgii a Rakousku. Nejméně žen s částečným pracovním úvazkem je na Slovensku, Česku a Maďarsku shodně mezi 5-6 %.

Největším problémem je malá nabídka částečných úvazků, poptávka po zkráceném úvazku několikanásobně překračuje nabídku, nejčastěji jsou takové úvazky nabízeny číšníkům, servírkám, prodavačkám nebo uklízečkám. Přesto takové nabídky jsou, práci na zkrácený pracovní poměr je možné najít v nabídce všech velkých pracovních serverů jako například Profesia.cz nebo Jobs.cz . Ale proč jich je tak žalostně málo? Jako podstatné se také jeví malé ohodnocení takových pracovníků, většina lidí dá z finančních důvodů přednost plnému úvazku. Ale proč to v zahraničí jde a u nás ne? Za tím bychom mohli hledat malou podporu státu firmám i zaměstnancům, kteří by chtěli částečný úvazek využít. V západních zemích je podpora souladu rodinného a pracovního života ze strany mnohem více podporovaná, a to například různými slevami na daních, snížením příspěvků na sociálním zabezpečení, ale také různými dotacemi jak zaměstnavatelům tak zaměstnancům.

Zkrácený úvazek omezí vaše možnosti

Při plném pracovním úvazku máte nárok stravenky, příspěvky na zdravotní vyžití, roční prémie nebo vzdělávací kurzy, máte možnosti pracovat na svém kariérnímu postupu. Jako pracovník na částečný úvazek jste z těchto možností vyloučení, což je pro mnoho zaměstnanců dalším ukazatelem, který z úvazků zvolit. I když jsou nějaké náznaky na zlepšení ze strany státu, je to běh na dlouhou trať.

Proč se firmy víc nesnaží?

Se zkráceným úvazkem se zvyšují firmě náklady  s administrativou, přinejmenším tímto argumentuje většina zaměstnavatelů. Jestliže přijmeme dva namísto jednoho zaměstnance, je s tím spojena mnohem větší administrativa, organizační zátěž a vybavení více míst. Firmy také uvádějí, že by je v nabízení zkrácených úvazků musela podporovat například daňová úleva ze strany státu. I když nějaká snaha tady je, například když firma přijme zaměstnance z úřadu práce, přispěje mu úřad práce na jeho mzdu. Pokud je tento člověk dlouhodobě nezaměstnaný, příspěvek může být ještě vyšší. Stále je to však nedostatečný důvod k tomu, aby byl zkrácený pracovní poměr využíván častěji. Přitom pokud vyjde zaměstnavatel svému zaměstnanci vstříc, získá  v něm vděčného pracovníka, který bude spokojený a tím pádem odvede i dobrou práci a nebude přemýšlet o změně zaměstnání. Bohužel se v této oblasti pořád hraje na čísla a ne na lidi, kteří by se za vstřícný přístup zaměstnavatele odvděčili svou loajalitou a pracovním nasazením.

 

Další rady a tipy  Práce v Praze Brigáda doma i v zahraničí Práce v zahraničí